SELECT visitorCount FROM itworx.visitor_count WHERE vallalatId = '431' Csengőlinka
Itt járunk :: Vitárium - CsengőlinkaCHAT
Csengőlinka

 

2015. október 20.

Kedves Jelenlévő!

A magyar népnyelvben szinte minden gyógynövényünknek, füvünknek saját neve van, amelyek nagyon sokszor érzelmileg vagy zeneileg vagy formai asszociációval kapcsolódnak az adott növény természetbeni megjelenéséhez, reakcióihoz. Pl. a mennyei lajtorja kifejezés mennyivel többet jelent számunkra, mint a mezei katáng.

Az orbáncfű a magyar nép nyelvében sokféleképpen jelenik meg: János vére (utalva a vöröses színkiválásra folyadékokban és nyersen szétdörzsölve), csengőfű, Jézus füve.

Számunkra érzelmileg a csengőlinka kifejezés áll legközelebb.

Az újonnan elkészült sertészsíros szappanunk a csengőlinkát hívja társul a tisztításban.

Az 1960-ban megjelent Gyógynövényeink könyv, melyet Giovannini Rudolf és Szathmáry Géza adott közre, rejtett módon mégis fontos üzenetet küld nekünk 55 évvel ezelőttről a szinergizmussal kapcsolatban. Fontos itt megjegyezni, hogy az Észak-Amerikai őslakosok gyógynövényekkel kapcsolatos tudása is utal a szinergizmusra és a szinergiára. Konkrétan a „mohauk” (irokéz) hagyományos gyógyítók is felhívják erre a figyelmet.

Mielőtt abbahagynák ennek a szövegnek az olvasását, szeretnénk egyszerűbben fogalmazni: a szinergia több alapelemből összeadódó értéket jelent, a szinergizmus pedig jelzi, hogy a kölcsönhatások hol gyengíthetik, hol erősíthetik egymást.

Az 1960-as könyv a lovakkal és szarvasmarhákkal kapcsolatban hívja fel a figyelmet a csengőlinkában található hypericin tartalom miatt, a napfény hatására történő bőrirritációra, amely az élő plazmára hat. Ezt elsősorban fehér foltos lovaknál figyelték meg. Ugyanakkor az árnyékos, zárt karámokban tartott fehér foltos szarvasmarháknál, a jelenséget nem tapasztalták.

A csengőlinkát a régi gyógyászat hite szerint a depresszióval, a téli időszak napfény hiányával is összefüggő segítőként alkalmazták.

Ha a szinergizmus elvén haladunk, akkor érthetővé válik, hogy a régi üzenet nagyon is kapcsolható a modern korral. Pl. az erős paprika fogyasztása utáni vízbevitel, nemhogy javít, hanem ront a kialakult „csípős” helyzeten.

A növény, a szappanok felszívó hatása elvén, a bőrön keresztül a napfény üzenetét juttatja el a téli időszakban az emberhez.

A régiek ezt természetesen máshogy fogalmazták meg: jó hatású a szorongás ellen, nyugtatja a szervezetet, hölgyeknél enyhíti a méhgörcsöket, elősegíti a bőrsebek gyógyulását, segít a vírusfertőzés leküzdésében, gyomorfekély, nyombélfekély, epe- és májbántalmak esetén is használható.

Mindezekben segít még a csengőlinkában lévő hatóanyag: a phytosterin, a quercitin, a cukor, a zsír és az illóolaj.

Tehát a szinergia szemlélete alapján a sertészsír és a csengőlinka, a népi gyógyászat szerint együttesen többre képes. Regeneráló hatása miatt minden bőrtípushoz ajánljuk, megelőzés céljából. Különösen jó gyulladásra hajlamos, érzékeny, zsír- és vízhiányos, érdes bőr ápolására.

Szeretettel:

Ősök Háza Vitárium